Welltec APH 800D w widoku od góry prezentuje się równie ciekawie jak w normalnym ujęciu
Recenzje

Potężny, cichy i inteligentny – oczyszczacz Welltec APH 800D

Welltec APH 800D to urządzenie, które na pierwszy rzut oka nie do końca wie, jaką chce pełnić rolę. Dysponuje on bardzo dużą mocą zalecaną do nawet 160 metrów kwadratowych powierzchni, ale wydaje się zbyt elegancki do wykorzystania przemysłowego. Dlatego zaskoczyło nas, jak bardzo przydatne może być takie urządzenie nawet w mieszkaniu.

Welltec APH 800D  w pomieszczeniu. Urządzenie wydaje się na potężne dzięki swojej budowie, a duży i wyraźny wyświetlacz pozwala cieszyć się oczyszczaczem z nieco większej odległości niż zwykłe urządzenia tego typu
Urządzenie wbrew pozorom nie jest takie głośne - jak widać na zdjęciu, dla śpiącego psiaka to wcale nie przeszkadza

To właśnie moc idąca w parze z dwoma zestawami kaset filtrujących jest charakterystyczną cechą modelu APH 800D. Biorąc go na testy baliśmy się, jaki jest w ogóle sens wykorzystania takiego urządzenia w domu. Zazwyczaj jest tak, że urządzenia o dużej sile są po prostu większe i głośniejsze. W tym wypadku jednak okazało się zupełnie inaczej.

Producent Welltec wykorzystał w tym wypadku inne rozwiązanie – oczyszczacz powietrza APH 800D ma inne proporcje niż poprzednie modele tego producenta. Oznacza to, że patrząc z góry Welltec APH 800D jest kwadratem. Jest też niższy od poprzedniego modelu APH 450D. Ale co najważniejsze przy swojej dużo większej mocy jest najcichszym z testowanych przez nas oczyszczaczy.

Wydajność doskonała –
najważniejsza cecha APH 800D

Panel sterowania oczyszczacza Welltec APH 800D składa się z zaledwie 5 przycisków, dzięki czemu prezentuje się dostojnie i z klasą

Przy dużej mocy istotny jest również inny aspekt. I w tym modelu producent zachował wysoki współczynnik parametru CADR (ang. Clear Air Delivery Rate) oznaczający realną skuteczność oczyszczania powietrza. Producent Welltec wykorzystał do tego aż dwie pełne kasety filtrów, umieszczone w bocznych panelach urządzenia.

Bardzo duża powierzchnia kaset (są one naprawdę zaskakująco duże, gdy bierze się je w ręce) i zastosowane rodzaje filtrów, w tym główny HEPA H13, pozwoliły na osiągnięcie CADR o wartości aż 794 m³/h, co jest bardzo wysokim wynikiem.

CADR jest jednym z kluczowych parametrów oczyszczaczy powietrza. Duża moc przepływu powietrza do niczego się nie nada, jeżeli oczyszczacz nie ma wydajnych filtrów. Filtry słabej jakości spowodują to, że oczyszczacz będzie tylko w kółko bez efektu „mielił” to samo zanieczyszczone powietrze. Nie w przypadku oczyszczacza Welltec.

Oczyszczacz posiada niewątpliwie potężne filtry, wykorzystują niemalże całą powierzchnię boczną urządzenia, co jest nie lada sztuka.

Filtry, filtry, filtry… 14 razy?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w oczyszczaczu powietrza Welltec APH 800 D producent użył aż dwóch kaset z pełnymi zestawami filtrów. Na każdy zestaw składa się główny filtr klasy HEPA H13 oraz filtry dodatkowe. W praktyce są one równie ważnie jak filtr główny, a 2 zestawy razy 7 filtrów daje nam razem aż… 14 filtrów.

A więc jakie zostały wykorzystane w tym modelu oczyszczacza, aby urządzenie było wydajne i dobrze radziło sobie z zanieczyszczeniami?

•   Główny filtr HEPA klasy H13 ma strukturę mikrowłókien, które na tyle małe są w stanie zablokować nawet 99.95% mikro zanieczyszczeń z powietrza.

•   Filtr wstępny to pierwszy filtr na drodze zanieczyszczeń. Zatrzymuje on głównie największe zanieczyszczenia, jak włosy lub sierść zwierząt.

Welltec APH 800D może pochwalić się ogromnymi filtrami, oto jak wyglądają z bliska

•   Filtr węgla aktywnego i filtr zeolitowy są filtrami, które ze względu na swoje właściwości stały się ostatnio coraz bardziej popularne w przemyśle. Ich szczególna charakterystyka pozwalaja im na pochłanianie różnych metali ciężkich oraz innych szkodliwych substancji chemicznych obecnych w powietrzu.

•   Filtr zimnej katalizy wspomaga pracę pozostałych filtrów, niszcząc bakterie i wirusy, które mogłyby się na nich osadzać w trakcie pracy urządzenia.

•   Jonizator odświeża powietrze przez generowanie anionów dodatnich. Powodują one opadanie kurzu w pomieszczeniu oraz poprawę naszczego samopoczucia.

•   Diody UV odpowiadają za dodatkowe poprawienie jakości pracy pozostałych filtrów. Celem ich zastosowania jest, podobnie jak filtry węgla aktywnego i zeolitowego, niszczenie drobnoustrojów oraz bakterii.

Welltec APH 800D posiada ogromnych rozmiarów filtr HEPA, widoczny na ilustracji rozłożony sprzęt może to nam nieco przybliżyć

Czujnik cząstek PM 2.5 – nareszcie dokładny!

I to ten aspekt zasłużył na własny akapit. Dlaczego? W poprzednio testowanych przez nas modelach oczyszczaczy powietrza Welltec to właśnie ten czujnik był ich najsłabszym elementem. Ciężko się temu dziwić w sytuacji, gdy same czujniki potrafią obecnie kosztować nawet tysiąc złotych, a cena oczyszczaczy jest wcale niewiele wyższa.

Czujnik cząstek PM 2.5 zastosowany w Welltec APH 800D jest czujnikiem laserowym wyższej klasy, co pozwala mu dokładnie i bez wahań mierzyć jakoś powietrza w pomieszczeniu. Reakcje oczyszczacza na pojawiający się kurz lub dym papierosowy były szybkie i bezbłędne.

Oprócz dokładności czujnika powietrza Welltec APH 800D posiada ładny, duży wyświetlacz PM 2.5

Inteligencja, czyli mądre i bezprzewodowe zarządzanie

Jest to jedna z bardzo porządanych obecnie cech. Możliwość zarządzania oczyszczaczem przez aplikację otwiera wiele możliwości niedostępnych dla użytkownika z poziomu manualnego panelu sterowania. Przyznajemy, że w niektórych sytuacjach pilot byłby bardziej wygodnym rozwiązaniem, ale ma on po prostu inną funkcję, niż zarządzanie z aplikacji.

Jedną z najbardziej przydatnych dla nas funkcji była możliwość ustawienia harmonogramu sprawdzania jakości powietrza. Dzięki niej oczyszczacz automatycznie wykonywał pomiar powietrza o ustalonej godzinie, na przykład przed naszym powrotem do domu.

Następnie oczyszczacz włączał się tylko w przypadku, gdy zanieczyszczenia w powietrzu są powyżej ustalonego przez nas poziomu. Pozwalało to na bardzo znaczącą oszczędność energii i czasu pracy oczyszczacza, gdyż nie musiał chodzić bez potrzeby przez cały dzień.

Wszystkie parametry oraz cenę urządzenia możesz sprawdzić na Klimasklepie

Oczyszczacz APH 800 D… ale czy na pewno?

W trakcie naszych testów tego modelu oczyszczacza znaleźliśmy jedną jego ciekawą, ukrytą właściwość. W trakcie upalnych dni APH800D doskonale sprawdzał się również jako… wentylator. Ustawiony na zaledwie trzeci poziom mocy powodował cyrkulację powietrza w całym pomieszczeniu.

Dzięki dużej mocy i cichemu działaniu mógł pozostać spokojnie odpalony przez cały dzień. Stała cyrkulacja powietrza powodowała znaczne zmniejszenie odczucia wysokich temperatur oraz świeższe samo powietrze, co szczególnie przydawało się przy dusznej pogodzie.

Welltec APH 800D prezentuje się w pomieszczeniu w sposób dostojny

Podsumowanie Welltec APH 800D

Przy takiej mocy oczyszczacza nie trzeba chyba pisać, że używanie go w domu daje bardzo szybkie i doskonałe efekty. Uruchomienie go na wyższej mocy nawet na kilka chwil pozwala już na kilkukrotną wymianę powietrza w pomieszczeniu. Welltec APH dzięki kółkom w podstawie nada się do naszego mieszkania niezależnie czy będzie stał w jednym, dużym pomieszczeniu, czy będziemy chcieli wydajnie dbać o cały nasz dom.

Dodajmy do tego, że jest najcichszym z urządzeń Welltec oraz możliwość sterowania nim przez aplikację, werdykt może być tylko jeden. Welltec APH 800 D to urządzenie najwyższej klasy.

Podobał Ci się artykuł? Zobacz również: Recenzja Welltec APH 225 – ekonomiczny oczyszczacz dla Twojego domu

Kupujesz sprzęt Welltec?

Specjalnie Dla Ciebie
przygotowliśmy rabat aż 10%
na zakupy do Klimasklep.pl
Złap rabat wpisując kod: WELLTECBLOG

Może Ci się też spodobać: