Recenzje

Welltec APH 450D – wydajny, skuteczny i niezwykle ładny. Czy to możliwe?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że powietrze wokół nas może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przecież każdy wie o szkodliwym dymie papierosowym czy spalinach samochodowych, ale rzadko myśli się o tym, że przecież docierają one również i do naszych mieszkań.

Estetyczne, niewielkie logo producenta na przednim panelu urządzenia

To dlatego powstały oczyszczacze powietrza, które mają za zadanie zapewnić nam komfort i upewnić się, że powietrze w domu będzie czyste, w jakości odpowiedniej do oddychania.

Wygląd, bo wszyscy lubimy patrzeć na ładne rzeczy

Model APH 450D jest zdecydowanie najładniejszym z testowanych przez nas urządzeń firmy Welltec. Biały panel sterowania – czytelny i dobrze wkomponowany w obudowę, szeroki przedni panel oraz zgrabnie schowany wylot powietrza z tyłu urządzenia składają się na jego nowoczesny, schludny wygląd.

Nowoczesny i estetyczny wygląd doskonale wpasowuje się do nowoczesnego wnętrza

Na dodatkową wzmiankę zasługuje wspomniany panel sterowania, w estetyczny sposób ukryty w górnej części panelu. W dużo tańszym modelu Welltec APH 225 o stanie urządzenia informowały nas małe diody świecące przy odpowiednich etykietkach, tutaj natomiast jest to białe podświetlenie spod panelu, co wygląda po prostu bardzo nowocześnie.

Wydajność, czyli producent, który wie co robi

Bardzo ważnym, często pomijanym wskaźnikiem w oczyszczaczach powietrza jest parametr CADR wyrażany w metrach sześciennych na godzinę. Cóż to takiego? W odróżnieniu od (po prostu) przepływu powietrza w urządzeniu, jest to efektywny przepływ powietrza. Oznacza to ni mniej, ni więcej, ile oczyszczonego powietrza może dam dać nasz oczyszczacz w ciągu jednej godziny.

Często jest to pomijane, ponieważ łatwo jest zamontować w urządzeniu silny wentylator, który będzie w kółko mielił to samo, nieczyste powietrze. W przypadku oczyszczacza Welltec 450D zastosowano podwójny filtr HEPA, który jest wystarczająco wydajny, aby parametr CADR wyniósł aż 422 m³/h, a jest to bardzo wysoki wynik.

Poza trybem Spania, idealnym do użytku w nocy (dzięki któremu ciężko powiedzieć, że oczyszczacz w ogóle jest włączony) oczyszczacz wyposażony został jeszcze w tryb Turbo. To właśnie w tym trybie CADR wynosi ponad 420 m³/h.

Opisywany wcześniej panel sterowania. Czysty, schludny i bardzo czytelny

Dzięki temu model APH450 jest w stanie zbić wskaźnik PM 2.5 z kilkuset do zaledwie 30-50 punktów w dosłownie kilka krótkich chwil. Kolejne kilkanaście minut działania pozwala mu na całkowite oczyszczenie powietrza do wartości około 2-5 punktów, co jest doskonałym wynikiem.

Aż 6 stopni filtracji!

Producent APH450D postanowił pójść dalej niż po prostu zastosowanie doskonałego dwuwarstwowego filtra typu HEPA H13 i wykorzystał w urządzeniu kilka dodatkowych filtrów. W APH 450 D obecne są jeszcze: filtr wstępny, węgla aktywnego, zeolitowy, zimnej katalizy oraz jonizator, wszystkie wspierające główny filtr HEPA.

Tak naprawdę oczyszczacz można postawić w dowolnym miejscu w domu

Nazwy nazwami, ale każdy z nich odpowiada za czyszczenie powietrza z innego rodzaju cząsteczek, każdy ma też swoją określoną funkcję:

•  Filtr główny HEPA klasy H13 jest najważniejszym filtrem, dzięki swojej strukturze ciasno ułożonych wkłókien blokuje nawet 99.95% zanieczyszczeń obecnych w przepływającym przez niego powietrzu

•  Filtr wstępny wspiera pracę pozostałych, zatrzymując największe cząsteczki typu sierści zwierząt czy włosów.

•  Filtry węgla aktywnego oraz zeolitowy, są wykorzystywane również w wielu innych dziedzinach oraz przemyśle. Pochłaniają one różne substancje chemiczne i wiele metali ciężkich.

•  Dodatkowo filtr zimnej katalizy niszczy bakterie i wirusy, które w innym wypadku zbierałyby się na pozostałych filtrach.

•  Ważny jest też jonizator, odpowiedzialny za dodatkową likwidację kurzu w pomieszczeniu, powodując jego opadania na ziemię i poprawiający nasze samopoczucie.

Również ustawienie go przy łóżku to żaden problem dzięki Trybowi Spania, który wyciemnia panel zarządzania i zmniejsza szybkość do minimalnej, co oczywiście obniża głośność

Niestety ciężko znaleźć jest urządzenie idealne

Chyba jak każde urządzenie i ten oczyszczacz nie ustrzegł się przed jednym mankamentem. Jest to czujnik jakości powietrza PM 2.5, który zwyczajnie nie jest zbyt dokładny. Szczególnie jeśli wartość wskazywaną przez oczyszczacz porówna się z wyspecjalizowanym czujnikiem, mierzącym wiele różnych parametrów czystości powietrza. Objawia się to tym, że:

•  Oczyszczacz nie do końca dokładnie wykrywa zanieczyszczenia w postaci dymu. Owszem wykryje, że w pomieszczeniu został np. zapalony papieros i zwiększy moc, ale w niewielkim stężeniu i nie na długo. Jego czujnik po prostu wykryje mniejsze zanieczyszczenie niż profesjonalny miernik.

Musimy przyznać, że wskaźnik, choć może nie idealny, to naprawdę bardzo czytelny

•  Czasami wartość wskaźnika lubi skakać, co powoduje zmiany prędkości wentylatora jeżeli czujnik skoczy powyżej wartości zanieczyszczenia. W praktyce nie zdarza się to za często, jeśli powietrze będzie na poziomie poniżej 20 punktów PM 2.5.

Z drugiej strony ciężko obwiniać sam oczyszczacz w sytuacji, w której takie niewielkie profesjonalne czujniki potrafią kosztować nierzadko nawet połowę ceny całego urządzenia firmy Welltec. W praktyce oczyszczacz działa poprawnie i radzi sobie bardzo dobrze.

Obsługa przez Wifi, czyli zarządzanie na wyciągnięcie ręki

Oczyszczacz powietrza APH 450 D wyposażony został w możliwość połączenia z aplikacją przez Wifi. Daje to nam dostęp do pełnego zarządzania nim z każdego miejsca. Nie dla wszystkich może to być jednak tak bardzo przydatne, ponieważ w wielu sytuacjach innych oczyszczaczy bardziej wygodne było po prostu sięgnięcie po pilot lub zmiana ustawienia oczyszczacza za pomocą panelu sterowania.

W praktyce to, czy ktoś woli pilot czy aplikację należy do osobistych preferencji. My korzystając z oczyszczacza Welltec 450 D doceniliśmy brak niewielkiego pilota walającego się z miejsca na miejsce po całym pomieszczeniu. Poza codziennym użytkowaniem aplikacja daje nam dostęp do zaawansowanych inteligentnych funkcji zarządzania.

Przykłady? Co prawda w trybie automatycznym oczyszczacz sam zwiększa moc, ale można ustawić wartości ręcznie, jeśli chcemy się szybko pozbyć zanieczyszczeń. Można ustawić aby oczyszczacz automatycznie włączał się na maksymalny poziom mocy już przy wykryciu zaledwie 50 punktów zanieczyszczenia powietrza.

Doskonałym pomysłem, aby oczyszczacz nie chodził włączony przez cały dzień, jest ustawienie harmonogramu sprawdzania jakości powietrza. Możemy ustawić aby przed naszym powrotem z pracy o godzinie 15:30 oczyszczacz wykonywał pomiar powietrza i uruchamiał się w przypadku wykrycia jakiegoś zanieczyszczenia. Jest to świetny sposób na oszczędzanie i wciąż korzystanie z zalet czystego powietrza w naszym domu.

Kupić, czy nie kupić, oto jest pytanie

Pies też go polubił. Co prawda wyższe poziomy mocy były dla niego za głośne i pies wolał opuścić pomieszczenie, ale z samym urządzeniem i codzienną jego pracą wszystko było w porządku.

Dla kogo polecimy ten oczyszczacz marki Welltec? Pytanie, czy w ogóle byśmy to zrobili? Zdecydowanie tak. APH 450 jest dobrym urządzeniem o wysokiej wydajności czyszczenia, co świetnie nada się, jeśli ktoś raz na jakiś czas chce zapalić papierosa, a nie chce truć reszty rodziny obecnej w domu.

Dzięki doskonale dobranym filtrom będzie w stanie poradzić sobie z każdym zanieczyszczeniem obecnym w powietrzu, a dzięki aplikacji będzie do tego wygodny w obsłudze. Czego chcieć więcej? Dodajmy do tego rozsądną cenę producenta i mamy produkt, który naprawdę zadba o nasze zdrowie.

Kupujesz sprzęt Welltec?

Specjalnie Dla Ciebie
przygotowliśmy rabat aż 10%
na zakupy do Klimasklep.pl
Złap rabat wpisując kod: WELLTECBLOG

Może Ci się też spodobać: