Recenzje

Oczyszczacz z nawilżaniem w pakiecie – Welltec APH 420H, przecież to takie wygodne!

Welltec APH 420H to już kolejny testowany przez nas oczyszczacz tej firmy. Musimy przyznać, że poprzednie radziły sobie z reguły bez zająknięcia, więc z chęcią zabraliśmy się za testowanie i tego modelu.

Trzeba zaznaczyć, że jest to model droższy niż poprzedni, mimo że jest, według numeracji, modelem niższym (420 vs poprzedni 450). Ale nie bez powodu, gdyż obecny Welltec 420H zawiera przydatną funkcję nawilżania, i jej też nie zapomnieliśmy sprawdzić w naszych testach.

Welltec APH 420H górny panel
APH 420H ma również ciekawe automatycznie otwierane i zamykane skrzydełka zakrywające wylot powietrza.

Pierwsze wrażenia i wygląd – naprawdę możesz go pokochać

Już przy wyciąganiu oczyszczacza z kartonu, w oczy rzuca się jego niesztampowy wygląd. Musimy przyznać, że może on być kontrowersyjny – jednym może się nie spodobać, a dla kogoś innego może być wyjątkowo ładny i nowoczesny.

Nam natomiast wygląd rozpakowanego urządzenia przypadł do gustu. Pozytywny efekt zwiększa także niezwykle ciekawe oświetlenie modelu APH420H, widoczne na zdjęciach. Ten oczyszczacz ewidentnie poszedł w mniej minimalistycznym kierunku niż model 450D.

Welltec APH 420 H w pokoju
Urządzenie bardzo ładnie prezentuje się we wnętrzu mieszkania.
APH420H z pilotem na górnym panelu
APH 420H wyposażony jest w pilot umożliwiający zdalną obsługę.

Poza oświetleniem, które odpowiednimi kolorami reprezentują poziom pyłków PM 2.5 w powietrzu, oczyszczacz APH420 H ma bardzo ładny i czytelny panel. Na pochwałę zasługują obecne na nim wskaźniki: temperatury w pomieszczeniu oraz stopnia nawilżenia powietrza. Są to raczej rzadkie funkcjonalności w tego typu urządzeniach. Sam panel jest bardzo prosty, czytelny i prosty w obsłudze.

Welltec APH 420H panel sterowania
Bardzo czytelny panel ze wskaźnikami temperatury i stopnia nawilżenia powietrza. Niezwykle przydatna rzecz gdy dysponujemy urządzeniem z taką funkcją.

Welltec APH 420H oczyści jak należy

Oczyszczacz powietrza Welltec bardzo dobrze radzi sobie z filtracją powietrza – w końcu do tego został stworzony. Trzeba przyznać, że producent dobrze dobrał kilka kluczowych parametrów. APH420 H zawdzięcza dobrą pracę kilku czynnikom:

•  Wydajnemu przepływowi powietrza (454 m³/h) co pozwala na częste wymiany powietrza w pomieszczeniu. Jest to oczywiście konieczne aby oczyszczacz mógł sprawnie pracować.

•  Dużej powierzchni filtrów, dzięki czemu osiąga bardzo wysoki wskaźnik CADR wynoszący 394 m³/h. W praktyce to właśnie on jest najważniejszy, ponieważ wskazuje przepływ oczyszczonego powietrza. Często duży maksymalny przepływ powietrza nic nie daje, jeżeli powierzchnia filtrów jest zbyt mała, aby nadążyć z jego oczyszczaniem.

Oczyszczacz Welltec APH420H umieszczony w pokoju

•  Wysokiej jakości filtrów HEPA H13 i czterech filtrów wspierających. Firma Welltec zastosowała tutaj kasetę skłądającą się z pięciu filtrów wzajemnie wspierających swoją pracę.

W APH 420 H zastosowano całą kasetę filtrów. Od filtra wstępnego blokującego duże zanieczyszczenia, przez główny filtr HEPA H13, aż po dodatkowe anybakteryjne i przeciwwirusowe filtry: zeolitowy, węgla aktywnego i zimnej katalizy. To one dbają również o to, aby na filtrach nie zbierała się pleśń i bakterie.

APH 420 H od przodu
Wiemy, że takie mocne kolorowe światło może się komuś nie spodobać, nam natomiast wyjątkowo przypadło do gustu.

•  Aż siedmiostopniowej filtracji przepływającego powietrza. Do opisanych powyżej pięciu stopni filtracji należy bowiem dołożyć jeszcze jonizację powietrza oraz nawilżający filtr wodny. Poza funkcjami czyszczącymi dbają one też o nasze samopoczucie.

Nie bez wady, ale mało dotkliwej

W modelu APH 420H zastosowano ten sam rodzaj czujnika zanieczyszczeń PM 2.5 co w wyższym modelu APH 450D. Przy poprzedniej recenzji opisywaliśmy, że nie radzi on sobie idealnie z wykrywaniem dymu papierosowego. Plusem modelu 420H jest to, że tutaj nie rzuca się to w oczy.

W poprzednim APH450 wskaźnik PM 2.5 był głównym widocznym elementem na przedniej obudowie, natomiast w obecnie testowanym APH420H ta informacja po prostu mniej rzuca się w oczy na całym panelu. Tak naprawdę zwracaliśmy uwagę tylko i wyłącznie na mocny designerski kolorowy wskaźnik zanieczyszczenia.

Oczyszczacz powietrza Welltec APH 420H ustawiony przy biurku

Nawilżanie w Welltec APH 420H. Jak się sprawuje?

Mimo wszystko model APH 420 H to oczyszczacz z funkcją nawilżania, a nie odwrotnie. Według danych producenta nawilża on powietrze z szybkością 200 ml/h. Jest to niezły wynik, jeśli jednak ktoś potrzebuje poważnego nawilżenia suchego powietrza, to lepiej sprawdzą sie dedykowane urządzenia. Te mają wartości nawet do 400 – 450 ml/h.

Niestety pewną wadą w tym modelu jest brak automatycznego wykrywania kończącej się wody w urządzeniu. Trzeba pamiętać, aby co jakiś czas spojrzeć na zbiornik znajdujący się z boku oczyszczacza, aby samemu skontrolować poziom wody.

Jak w praktyce sprawiało się nawilżanie? Według zaleceń wilgotność powietrza powinna mieć między 40 a 60% dla najlepszego komfortu. Co prawda uruchomienie oczyszczacza nie podnosiło nagle wilgotności o kilkanaście procent, ale APH 420H był w stanie utrzymać wskaźnik w prawidłowym przedziale. A nie było to wcale proste zadanie, biorąc pod uwagę cały czas działający grzejnik w pomieszczeniu, który bardzo wysusza powietrze.

Welltec APH420 H pod ścianą
Oczyszczacz powietrza Welltec APH 420H przy ścianie
Prosta bryła z ciekawym, nowoczesnym panelem prawdę mówiąc wpasuje się chyba w każde wnętrze.

Porządny sprzęt w dobrej cenie dostępny na klimasklep.pl

Welltec APH 420H to kolejne udane urządzenie tego producenta. Wszystko działa poprawnie, tak, jak można tego oczekiwać od takiego sprzętu. Co ważne, producent Welltec wie co robi, korzystając z kaset filtrujących o dużej powierzchni. Właśnie to pozwala na uzyskanie wysokiej skuteczności czyszczenia i podbija wartość urządzenia na rynku.

Kupujesz sprzęt Welltec?

Specjalnie Dla Ciebie
przygotowliśmy rabat aż 10%
na zakupy do Klimasklep.pl
Złap rabat wpisując kod: WELLTECBLOG

Może Ci się też spodobać: