Oczysczacze powietrza Daikin MC70L kontra Xiaomi Air Purifier 2 ustawione obok siebie w kącie pomieszczenia biurowego
Porównania

Zobacz prawdziwe koszty używania oczyszczaczy Xiaomi Air Purifier 2 i Daikin MC70L

Na zdjęciu widać ustawione przodem do oglądającego, stojące obok siebie na biurku oczyszczacze powietrza Xiaomi model Air Purifier 2 oraz model MC70L od Daikin.
Oczyszczacze Daikin i Xiaomi różnią się również wyglądem i rozmiarem. Tego jednak nie braliśmy pod uwagę w tym opisie, skupiając się na kosztach.

Urządzenia Daikin MC70L oraz Xiaomi Air Purifier 2 są jednymi z najczęściej wybieranych oczyszaczy powietrza w Polsce. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że urządzenia znajdują się w dwóch różnych klasach cenowych – kupno oczyszczacza Daikin to koszt około 1750zł natomiast ten od Xiaomi to zaledwie 550zł. Różnica ponad trzykrotna, jednak nie uwzględnia bardzo istotnej rzeczy – bieżących kosztów filtrów.

Daikin MC70L – drogi i skuteczny

6 rodzajów filtracji zastosowanych w Daikinie MC70L zaskakuje skutecznością deklasując wiele innych urządzeń i zastosowanych w nich filtrów.
Oczyszczacz powietrza Daikin MC70L ustawiony na podłodze w pomieszczeniu biurowym
Tak oczyszczacz Daikin może prezentować się w biurze. Mimo swoich rozmiarów łatwo ukryć go w kącie pomieszczenia.

Daikin MC70L ma aż 6 stopni oczyszczania powietrza: flash streamer, filtr wstępny, jonizator plazmowy, filtr elektrostatyczny, tytanowo-apatytowy, filtr z katalizatorem. Z całego zestawu filtrów należy regularnie wymieniać tylko jeden z nich – połączony filtr elektrostatyczny i tytanowo-apatytowy.

Wszechstronny Xiaomi Air Purifier 2

Filtr oczyszczacza od Xiaomi wyróżnia się filtracją powietrza z zakresu 360 stopni. Jest to coś co praktycznie nie zdarza się u innych producentów.
Znacznie mniejszy Air Purifier 2 z łatwością zmieści się w każdą przestrzeń biurową w zasadzie w dowolnym miejscu.

Xiaomi Air Purifier 2 wyposażony jest w cylinder 360⁰ zapewniający 3 stopniową filtrację powietrza. Składa się na niego filtr wstępny PET, Filtr EPA E11 oraz filtr węgla aktywowanego. Należy regularnie wymieniać cały cylinder.

Wykorzystanie filtrów – który oczyszczacz wypada lepiej?

Wymienny filtr w oczyszczaczu Daikin wystarczy na 2 lata użytkowania (według naszych ekspertów filtr w Polsce wystarcza na około rok) a w zestawie z urządzeniem otrzymujemy 5 filtrów (1 zamontowany i 4 zapasowe). Co daje nam około 5 lat użytkowania oczyszczacza w Polskich warunkach. Natomiast filtr cylindryczny w Xiaomi wystarcza na około 3-6 miesięcy (według naszych ekspertów filtr w Polsce wystarczy na około 4 miesiące).

Zdjęcie pokazuje dwa oczyszczacze Daikin MC70L i Xiaomi Air Purifier 2 ustawione obok siebie na stole. Oba urządzenia mają zdjęte przednie panele, które postawione są przed nimi, a w środku oczyszczaczy widać ich filtry. Warstwowe w Daikinie oraz cylindryczny filtr 360 stopni w urządzeniu od Xiaomi.
Jak widać przednie zdejmowane panele również różnią się wielkością.

Oczyszczacz MC70L można używać w Polskich warunkach około 5 lat bez konieczności kupna nowych filtrów. Air Purifier 2 wymaga kupowania około 3 filtrów rocznie. Łączny koszt eksploatacji oczyszczaczy wygląda tak:

Zakup1 rok 2 rok3 rok4 rok5 rokŁącznie
Daikin
MC70L
1750 zł0 zł0 zł0 zł0 zł0 zł1750 zł
Xiaomi Air
Purifier 2
550 zł300 zł450 zł450 zł450 zł450 zł2650 zł

Podsumowanie

Oczyszczacz Xiaomi który na pierwszy rzut oka wydawał się znacznie tańszy niż oczyszczacz firmy Daikin, jest znacznie droższy w eksploatacji w okresie 5 lat. Air Purifier 2 będzie jeszcze droższy jeśli zamiast podstawowych filtrów zdecydujemy się na zaawansowane filtry – łącznie przez 5 lat na urządzenie i filtry trzeba będzie wydać 3000 zł (filtr antybakteryjny) lub 3350 zł (filtr antyformaldehydowy). Oczyszczacz Daikin MC70L usuwa zarówno bakterie jak i formaldehydy w standardzie.  

Zgarnij rabat!

Zgarnij
Dodatkowe -10 zł rabatu do Klimasklep.pl
Wpisując kod rabatowy: V57ZLX33T9

Może Ci się też spodobać: