pyłki kwiatów, alergie
Poradniki

Oczyszczacz powietrza dla alergików. Który wybrać?

Według ogólnie dostępnych informacji dowiedzieć się można, że około 30% społeczeństwa dotknięte jest jakąś formą alergii. Najpopularniejsza, a zarazem bardzo uciążliwa jest alergia na pyłki roślin, kurz i zapach. Ogólnie można przyjąć, że najbardziej rozpowszechniona i najczęściej występująca jest alergia typu wziewnego. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są alergeny znajdujące się w powietrzu.

Co to są alergeny?

pomoc w walce z alergenami

Najprościej na tak postawione pytanie jest odpowiedzieć, że są to wszystkie czynniki zewnętrze, które w kontakcie z organizmem człowieka wywołują podrażnienia zewnętrze jak i wewnętrzne. Najczęściej występują w postaci mikro cząsteczek unoszących się w powietrzu lub są to substancje znajdujące się w spożywanych produktach. Najbardziej nieprzyjemne działanie wywołują te unoszące się w powietrzu, zwłaszcza w okresie kwitnienia roślin. Innym powietrznym alergenem może być zwykły kurz unoszący się w każdym zamkniętym pomieszczeniu. Wraz z kurzem działanie uczulające mogą powodować drobinki pochodzące z sierści zwierząt.

Jak się zabezpieczyć przed alergenami znajdującymi się w powietrzu?

W celu oczyszczenia powietrz w pomieszczeniach zamkniętych najlepiej sprawdzają się oczyszczacze powietrza. Im bardziej zaawansowany technologicznie jest oczyszczacz powietrza tym skuteczniej ochroni on organizm człowieka. Nowoczesne rodzaje filtrów przez które przepływa powietrze potrafią zatrzymać 99,95 % pyłków o mikroskopijnych rozmiarach. Jeszcze do niedawna osoby uczulone na pyłki kwitnących w okresie wiosenno letnim roślin, przeżywały katusze związane z uczuleniem na nie. Zaczerwienione nosy, zapuchnięte oczy, nieustane kichanie i pokasływanie były zmorą każdego alergika. Były, ponieważ dziś w łatwy sposób zaopatrując się w odpowiedni sprzęt do oczyszczania powietrza, można w dużym stopniu pomóc sobie w walce z alergią, zwłaszcza w warunkach domowych.

Oczyszczacze powietrza – czym są i jak one działają?

Oczyszczacze powietrz są to urządzenia za pomocą których możliwe jest usunięcie drobnych cząstek występujących w powietrzu wypełniającym pomieszczenia. Oczyszczacze powietrz można podzielić ze względu na miejsca w których zostały zainstalowane na przemysłowe i domowe. W obu przypadkach mechanizmy działania są bardzo do siebie podobne, różni je zazwyczaj skala do jakiej zostały zainstalowane. Łatwo domyślić się, że przemysłowe występują w dużo większych gabarytach niż domowe. Domowe są najczęściej przenośne w eleganckich ergonomicznych obudowach.

Krótka historia powstania oczyszczaczy powietrza.

Pierwsze pomyślne próby przeprowadził Charles Anthony Deane w roku 1830. Było to bardzo prymitywne i niewygodne urządzenie zakładane na głowę. Postęp zrodził się wraz z wynalazkiem Johna Stenhousa, który odkrył, że doskonałym materiałem do oczyszczania powietrza jest węgiel drzewny. Opatentował swoje wynalazki i na ich bazie stworzył pierwszą maskę oczyszczającą powietrze.

Największy przełom w kwestii oczyszczania powietrz nastąpił w latach 50. XX wieku i związany był z wynalezieniem filtra HEPA. Wykonany on został z zastosowaniem włókna szklanego i zrewolucjonizował oczyszczacze powietrza.
Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów typu filtr HEPA, węgiel aktywny, zeolit itp. można dziś konstruować dowolnej wielkości urządzenia oczyszczające powietrze i korzystać z nich w różnych obiektach zamkniętych. Producenci oczyszczaczy bardzo szybko zorientowali się, że zapotrzebowanie na oczyszczanie powietrza zgłasza nie tylko przemysł, ale także różnego rodzaju instytucje pożytku publicznego jak obiekty sportowe, biura, żłobki, przedszkola, a ostatnio także gospodarstwa domowe. W związku z tym na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej urządzeń różnych producentów.
Do zastosowania w domowych warunkach idealnie nadają się oczyszczacze powietrza firmy Welltec.

Wybrane modele oczyszczaczy powietrza firmy Welltec.

1. Welltec APH 225

Najmniejszy z całej gamy domowych oczyszczaczy powietrza proponowanych przez firmę Welltec. Kompaktowe urządzenie o wysokiej wydajności dzięki zastosowaniu supermocnego wentylatora sprawiającego uzyskiwanie czystego powietrza rzędu 240 m3 na godzinę pracy. Sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni między 15, a 40 m2.
Moc sprawcza oczyszczacz zawdzięcza filtrowi HEPA H13. Dzięki zastosowaniu filtrowania wstępnego urządzenie wychwytuje duże zanieczyszczenia, dodatkowe filtry z węgla aktywnego, zeolitowy i zimnej katalizy dokonują reszty. Aby skuteczniej odświeżać powietrze zamontowano także jonizator powietrza. Welltec APH 225 pracujący latem dzięki zastosowaniu specjalnego pojemnika z płynem odstraszającym komary, skutecznie przed nimi zabezpiecza. Urządzenie posiada 3 stopniową regulację obsługiwaną na panelu sterowniczym lub za pomocą pilota.

Sprawdź ofertę: Oczyszczacz Welltec APH 225

Oczyszczacz APH225 w salonie wraz z wyposażeniem pokoju

2. Welltec APH 450D

Trochę większy od swojego brata, turbo sprzęt do zastosowania w pomieszczeniach o powierzchni od 35 do 85 m2. Pomimo swoich kompaktowych wymiarów i niewielkiej wynoszącej 9,5 kg wadze, doskonale sprawdzi się do odświeżania powietrza w dużych pomieszczeniach. Moc wentylatora oraz zastosowanie podwójnego filtra HEPA H13 w połączeniu z 6 stopniową regulacją włączając funkcje Turbo sprawia, że jego wydajność osiąga wielkość rzędu 750 m3 przepływającego powietrza w ciągu godziny. Dodatkowe filtry oraz jonizator pozwalają na maksymalne oczyszczenie powietrza w bardzo szybkim czasie.

Sprawdź ofertę: Welltec APH 450D

Oczyszczacz Welltec APH 450D w salonie

Propozycje innych firm oferujących oczyszczacze powietrza.

1. WINIX ZERO Compact

Jak sama nazwa sugeruje jest to małe urządzenie przenośne służące do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 55 m2. Jego moc filtracyjno- oczyszczająca wynosi 250 m3/godzinę. Odświeżacz wyposażony jest w 4 filtry: wstępny z drobnej siateczki wyłapujący grubsze zanieczyszczenia, filtr węglowy neutralizujący zapachy, filtr True HEPA i własne opracowanie filtrujące Winix PlasmaWave. Urządzenie wyposażone jest w inteligentny system regulujący pracę wentylatora dostosowując ją do rodzaju zanieczyszczenia powietrza.

Sprawdź ofertę: Winix Zero Compact

2. SHARP Plasmacluster UA-PF40E-W

Nowoczesny kompaktowy oczyszczacz powietrza przeznaczony do obsługi pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. Urządzenie firmowane jest przez japońskiego potentata w branży produktów AGD Korporację SHARP. Wyposażone jest w 3 stopniowy system oczyszczający. Filtr wstępny do wychwytywania największych cząstek z powietrza, filtr węglowy neutralizujący przykre zapachy i wysokiej jakości filtr HEPA H13. Oczyszczacz SHARP Plasmacluster UA-PF40E-W wyposażony jest we wskaźnik kurzu i zapachu pokazujący za pomocą kolorów poziom czystości powietrza w pomieszczeniu. Kompaktowa budowa i mały ciężar umożliwiają łatwe przenoszenie.

Sprawdź ofertę – Oczyszczacz Sharp Plansmacluster UA-PF40E-W

Ogólne podsumowanie.

Najczęściej wybieranymi przez klientów oczyszczaczami powietrza są produkty firmy Welltec. Decydującą rolę odgrywa tu ich uniwersalność, niezawodność oraz przystępna cena.
Większość urządzeń oczyszczających powietrze posiada analogiczne rodzaje podstawowych filtrów, którymi są filtry HEPA. Nie oznacza to, że wszystkie są jednakowe i różnią się tylko obudowami. Każdy producent posiada w swoich urządzeniach własne bardzo często opatentowane i zastrzeżone rozwiązania, właściwe tylko dla swoich produktów. Decydując się na zastosowanie oczyszczacza we własnym domu, należy dopasować odpowiedni model do celów jakie zamierza się dzięki niemu osiągnąć.

Kupujesz sprzęt Welltec?

Specjalnie Dla Ciebie
przygotowliśmy rabat aż 10%
na zakupy do Klimasklep.pl
Złap rabat wpisując kod: WELLTECBLOG

Może Ci się też spodobać: