Chmura dymu wraz z napisem CO2
Poradniki

Maszyna do walki ze smogiem. Oczyszczacz do domu, do samochodu oraz biura. Który wybrać?

Zagrożenie spowodowane coraz to gorszą jakością powietrza prowadzi nas do momentu, w którym będziemy nieustanie zdani na coraz to nowsze rozwiązania technologiczne z zakresu elektroniki. Takimi urządzeniami są bez wątpienia wysokiej klasy oczyszczacze powietrza, które posiadają różne stopnie filtracji, tryby pracy oraz w odmienny sposób komunikują się z użytkownikiem.

Oczyszczacz powietrza do domu. Od czego zacząć?

Przy wyborze oczyszczacza powietrza do domu, musimy wziąć pod uwagę sporo czynników. Od własnych preferencji które wiążą się m.in z możliwością konfiguracji z innymi urządzeniami(aplikacja WiFi), funkcje automatycznego włączenia/wyłączenia maszyny(timer) czy też odpowiedniego dla nas trybu pracy. Ważne jest też to, aby oczyszczacz był odpowiednio dobrany względem wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracować. Na nic nam się nie przyda urządzenie, które będzie miało zbyt mały przepływ powietrza, ponieważ nie zdoła odpowiednio go uzdatnić, a co za tym idzie – poprawić jakości powietrza.

Potrzebujesz nowego oczyszczacza, albo akcesoriów do swojej obecnej maszyny?
Zerknij na dostępny asortyment oczyszczaczy powietrza na naszym sklepie

Filtr powietrza, czujnik cząstek, wyświetlacz w oczyszczaczu – Ale co wybrać?

Wszystkie wymienione cechy są bardzo ważne, jednak naszym zdaniem najważniejszymi informacjami, którymi powinniśmy sprawdzić są:

 • klasa filtra HEPA w oczyszczaczu
 • ilość stopni filtracji, w tym ilość pozostałych filtrów powietrza
 • koszt dodatkowych filtrów, lub też tych, które się zużyją
 • przepływ oczyszczonego powietrza (CADR)
 • rodzaj czujnika cząstek powietrza (z reguły laserowe są dokładniejsze)
 • sygnalizacja jakości powietrza. Tutaj można podzielić na dwa główne typy:
  • kolorowa dioda
  • wyświetlacz numeryczny
 • sterowanie oczyszczaczem. Czy oczyszczacz posiada pilot, bądź specjalną aplikację, dzięki której nie będzie trzeba podchodzić do urządzenia aby zmienić prędkość pracy?
 • liczba trybów oraz poziomów pracy. Czy oczyszczacz posiada tryb TURBO na nagłe pogorszenie się stanu powietrza, oraz tryb nocny, aby nie przeszkadzał w czasie snu?
Daikin MC 70 w domu, oczyszczacz jest postawiony na podłodze, tuż przy mamie czytającej dla dziecka książkę. Oczyszczacz nie przeszkadza dzięki swojej niskiej głośności

Miejsce. GDZIE będziesz oczyszczać powietrze?

To jest jedno z najważniejszych pytań, na jakie należy sobie odpowiedzieć w takcie szukania swojego oczyszczacza. Jeśli nasze pomieszczenie wymaga dodatkowego nawilżenia, warto zastanowić się nad oczyszczaczem z funkcją nawilżacza. Jeżeli będziemy przenosić maszynę z jednego pomieszczenia do drugiego, przydatną mogą się okazać zagłębienia na obudowie, które posłużą jako rączki. Czy oczyszczacz będzie się znajdować w miejscu, gdzie będą przebywać dzieci? W takim razie warto zastanowić się nad ważnymi funkcjami, jakimi są m.in blokada rodzicielska oraz czujnik przechyłu, dzięki któremu po przewróceniu urządzenia, te wyłączy się.

Potrzebujesz nowego oczyszczacza, albo akcesoriów do swojej obecnej maszyny?
Zerknij na dostępny asortyment oczyszczaczy powietrza na naszym sklepie

SKUTECZNOŚĆ, czyli to, na czym nam najbardziej zależy

Skoro już mamy do czynienia z wyborem filtrów w oczyszczaczu, warto przypomnieć sobie kilka istotnych kwestii dotyczących ich wyboru.

Filtr HEPA – filtry dla bardzo wymagających, likwidują najdrobniejsze cząsteczki i często to właśnie one są na samym końcu w etapie oczyszczania powietrza, ponieważ ich zadaniem jest filtracja tych NAJDROBNIEJSZYCH cząsteczek, w tym PM2.5, bakterie, grzyby oraz roztocza.
Filtr węglowy – filtry te idealnie nadają się do usuwania gazów, oraz związków nieorganicznych. Ich głównym zadaniem, jest eliminacja niechcianych gazów, w tym dymu papierosowego czy innych nieprzyjemnych zapachów. Jest to drugi zaraz po HEP-ie filtr dla bardzo wymagających osób.
Filtr wodny – kolejnym ważnym aspektem, w wyborze odpowiednich filtrów, jest filtr wodny, który umożliwia dodatkowe nawilżanie powietrza.

Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że takie filtry powinno się wymieniać średnio raz na rok, więc może to się wiązać z dodatkowym kosztem w eksploatacji oczyszczacza.

Oczyszczacz powietrza z JONIZATOREM. Na co zwrócić uwagę?

Jonizacja powietrza przynosi wiele korzyści do naszego zdrowia. Przede wszystkim pomaga w usuwaniu zarodników pleśni i grzybów, a dodatkowo skutecznie usuwa roztocze. Wiele urządzeń elektronicznych, w tym głównie oczyszczacze wyposażone są w jonizator, który pomaga w dolegliwościach alergicznych, a w niektórych przypadkach odnotowano również poprawienie stanu osób chorych na migrenę. Niestety, okazuje się że zapach jonizatora jest bardzo specyficzny i nie każdy go toleruje, dlatego zalecamy zakup oczyszczacza z możliwością wyłączenia jonizatora.

Potrzebujesz nowego oczyszczacza, albo akcesoriów do swojej obecnej maszyny?
Zerknij na dostępny asortyment oczyszczaczy powietrza na naszym sklepie

Zgarnij rabat!

Zgarnij
Dodatkowe -10 zł rabatu do Klimasklep.pl
Wpisując kod rabatowy: V57ZLX33T9

Może Ci się też spodobać: