Artykuły

Sprawdzone sposoby na złagodzenie objawów wiosennej alergii.

Wiosna to piękna pora roku – kojarzy nam się z zielenią, kwitnącymi drzewami i łąkami pełnymi kwiatów. Niestety nie każdy wita ją z entuzjazmem. Gdy tylko na dworze zaczyna robić się nieco cieplej, zaczyna się pylenie roślin, co jest prawdziwym utrapieniem dla alergików. Alergia to choroba cywilizacyjna, na którą cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli, a z roku na rok lekarze odnotowują coraz więcej zachorowań.

Zatkany nos, łzawienie oczu i duszności to codzienność osób, które borykają się z chorobą, jaką jest alergia wziewna. Jej objawy niekiedy bywają tak dokuczliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Niestety pylenie drzew może rozpocząć się już w lutym, a później dołącza się pylenie roślin zielnych i traw, więc dla alergików trudny okres kończy się właściwie dopiero jesienią. Sprawdź, jak złagodzić objawy alergii.

Co to jest alergia i jakie są jej objawy?

Alergia jest to nieprawidłowa nadmierna reakcja naszego układu odpornościowego na substancje występujące w środowisku, które nazywamy alergenami. Przy czym nie są to żadne substancje toksyczne, ale normalnie występujące w naturze, a zdrowy układ immunologiczny powinien je po prostu ignorować. Nadwrażliwość organizmu może objawiać się na różne sposoby i występować cały czas (alergia całoroczna) lub tylko w określonych porach roku (alergia sezonowa).
W zależności od rodzaju alergii u osoby chorej może pojawić się szereg różnych nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, oddechowego, reakcji skórnych lub ogólnoustrojowych.

W przypadku alergii wiosennych na pyłki najczęściej występują takie symptomy jak:

 • katar,
 • napadowe kichanie,
 • swędzenie nosa, gardła i oczu,
 • wyciek przezroczystej rzadkiej wydzieliny z nosa,
 • zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu,
 • opuchlizna w obrębie twarzy (oczy, nos, usta),
 • kaszel,
 • duszności

Leczenie alergii

W leczeniu alergii kluczowe jest oczywiście określenie, co nas uczula. Jeśli więc zauważymy u siebie lub dziecka jakieś niepokojące symptomy, koniecznie udajmy się do lekarza i zdiagnozujmy przyczynę problemu.

Diagnostyka alergii opiera się o trzy rodzaje testów:

 1. testy skórne- najczęściej przeprowadzane są na skórze przedramienia. Polegają one na nałożeniu na naskórek kropli alergenu i nakłuciu tego miejsca cieniutkim ostrzem lancetu, aby alergen przedostał się do górnych warstw skóry. Tam właśnie pod wpływem jego działania pojawia się reakcja alergiczna widoczna później w postaci wyraźnego odczynu na skórze pacjenta. Wyniki odczytuje się po 20 minutach. Jeśli na skórze pojawi się reakcja w postaci zaczerwienienia i bąbla większego niż bąbel histaminowy stanowiący kontrolę, to mamy do czynienia z uczuleniem na dany alergen.
 2. badanie krwi- jest to badanie bardzo miarodajne i bezpieczne, które można wykonać nawet u niemowląt. Polega na oznaczeniu w surowicy krwi poziomu przeciwciał IgE, które świadczą o alergii,
 3. próby ekspozycyjne- jest to najrzadziej stosowany rodzaj testu na alergię, polegający na wystawieniu pacjenta na bezpośrednie działanie substancji podejrzewanej o wywołanie uczulenia obserwowanie reakcji organizmu na nią.

Do najczęściej występujących wiosną alergii należy nadwrażliwość na:

 • drzewa wcześnie pylące takie jak: wiąz, wierzba, leszczyna, olcha czarna, topola biała,
 • drzewa później pylące: platan, jesion, lipa, buk, brzoza, dąb,
 • pyłki pospolitych chwastów jak: bylica pospolita, babka lancetowata, pokrzywa zwyczajna,
 • pyłki traw i zbóż: życica trwała, rajgras angielski, kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa, kłosówka wełnista, kupkówka pospolita, żyto, owies oraz pszenica

Kiedy już wiemy, co nas uczula, możemy skutecznie ograniczyć nieprzyjemne objawy alergii, stosując leki antyhistaminowe i przestrzegając w codziennym życiu kilku prostych zasad.

Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na alergię?

Niezależnie od rodzaju alergii jedyne w pełni skuteczne formy leczenia to odczulanie oraz przyjmowanie leków antyhistaminowych przepisanych przez lekarza. Jednak bardzo istotną rolę w leczeniu alergii odgrywa również unikanie kontaktu z alergenem. Domowe sposoby na alergię opierają się właśnie na ograniczeniu kontaktu z substancjami, które powodują u nas objawy uczulenia.
Stosując kilka prostych zasad, możemy znacznie poprawić swoje samopoczucie w okresie pylenia roślin:

1. Unikanie wychodzenia na dwór w godzinach porannych.

Jeśli to możliwe nie wychodźmy z domu pomiędzy 5 a 10 rano, ponieważ wtedy stężenie pyłków roślin jest najwyższe, zwłaszcza podczas suchej i ciepłej pogody. Gdy rano pada deszcz, nie mamy się czego obawiać, ponieważ bardzo skutecznie oczyszcza on powietrze z pyłków, powodując ich opadanie na ziemię.

2. Oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach.

W dni, kiedy stężenie pyłków na zewnątrz jest duże, unikajmy wietrzenia pomieszczeń (szczególnie o poranku). Nie otwierajmy też okien, gdy jedziemy samochodem. Najskuteczniejszą formą oczyszczenia powietrza z pyłków w mieszkaniu lub biurze jest klimatyzacja z odpowiednimi filtrami, lub oczyszczacz powietrza. Jeśli więc cierpimy na alergię, warto zaopatrzyć się w takie urządzenie. Uwolni ono powietrze w naszym domu od pyłków, ale również pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń gazowych oraz tych w postaci pyłów zawieszonych (smog).

Zobacz artykuł: Oczyszczacz powietrza do walki z alergią
Zobacz artykuł: Maszyna do walki ze smogiem. Oczyszczacz do domu, do samochodu oraz biura. Który wybrać?

3. Odpowiedni ubiór.

Jeżeli musimy wyjść na dwór w godzinach największego pylenia roślin, warto odpowiednio się zabezpieczyć. Okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusze z szerokim rondem bardzo skutecznie ograniczają dostęp alergenów do naszych oczu, natomiast stosowanie specjalnej maseczki na twarz pomoże zmniejszyć ich ilość w drogach oddechowych. Tutaj najlepiej sprawdzą się tak zwane maseczki przeciwsmogowe z filtrem HEPA, który zatrzyma wszelkie pyłki i zanieczyszczenia powietrza, które mogłyby nam zaszkodzić.

4. Higiena snu.

Bardzo ważne jest utrzymanie w czystości sypialni. Wieczorem należy porządnie przewietrzyć pokój, w którym śpimy, a jeszcze lepiej będzie ustawić w nim na noc oczyszczacz powietrza. Powinniśmy również co najmniej raz na tydzień zmieniać pościel. Zarówno kołdrę, poduszkę, jak i pościel pierzmy w temperaturze powyżej 60 stopni, używając specjalnych przeznaczonych dla alergików środków piorących.
Ponadto codziennie przed snem weźmy prysznic, aby dokładnie spłukać z ciała i włosów wszystkie alergeny, które osadziły się tam w ciągu dnia. Z pewnością pozwoli to nam spokojniej przespać noc.

5. Unikanie niektórych pokarmów.

Zainteresujmy się tematem alergii krzyżowych i zapytajmy naszego lekarza, jakich produktów nie powinniśmy spożywać, ponieważ niektóre alergeny wzajemnie nasilają swoje działanie. Przykładowo osoby uczulone na pyłki brzozy nie powinny spożywać surowych jabłek, ponieważ może to zdecydowanie nasilać objawy choroby.

Z alergią sezonową można wygrać. Obecnie stosowane nowoczesne leki antyhistaminowe są bezpieczne, nie powodują skutków ubocznych w postaci ospałości czy zaburzeń koncentracji, a co najważniejsze działają szybko i są bardzo skuteczne. Łącząc więc terapię farmakologiczną z odpowiednią higieną życia, możemy czuć się dobrze przez cały rok- również w okresie nasilonego pylenia drzew i roślin zielnych. Pamiętajmy jednak, aby ściśle przestrzegać zasad przyjmowania leków, ponieważ pominięcie choć jednej dawki może skutkować nasileniem się objawów alergicznych.

W żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć nieprzyjemnych objawów alergii wiosennej. Po pierwsze bardzo negatywnie wpływają one na komfort życia i mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie w pracy i szkole, a ponadto nieleczone mogą doprowadzić do rozwinięcia się groźnych chorób takich jak astma, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do groźnej dla zdrowia i życia ogólnoustrojowej reakcji organizmu, jaką jest wstrząs anafilaktyczny.

Zgarnij rabat!

Zgarnij
Dodatkowe -10 zł rabatu do Klimasklep.pl
Wpisując kod rabatowy: V57ZLX33T9

Może Ci się też spodobać: