Artykuły

Osuszacze Welltec – Wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Osuszacze powietrza Welltec są zaawansowanymi urządzeniami do zmniejszania wilgotności zawartej w powietrzu. Osuszacze Welltec DHN wyróżniają się wysoką wydajnością oraz ładnym, przyjemnym dla oka designem. Charakterystyczną cechą dla wszystkich modeli jest oczyszczanie powietrza wraz z jego osuszaniem. Czym jednak różnią się poszczególne modele?

Ale chwila… Co z funkcjami?

Zanim jednak odpowiemy na te pytanie, warto zwrócić uwagę na pełną gamę funkcji, które dostarczają nam te urządzenia, a jest ich całkiem sporo. Oprócz podstawowej funkcji jaką jest osuszanie powietrza Welltec DHN wyróżnia:

 • funkcja autodiagnozy – określa stan urządzenia, poprzez kolorową lamkę zapalającą się na panelu sterowania. Informuje nas m.in o tym, czy osuszacz ma zapełniony zbiornik na wodę
 • automatyczne odszranianie – osuszacze kondensacyjne działają na zasadzie zmniejszenia temperatury, poniżej tzw. punktu rosy, co powoduje skroplenie kondensatu. Zdarza się czasem jednak, że kondensat zamarznie, co uniemożliwia dalsze działanie sprężarki – wtedy właśnie włącza się funkcja automatycznego odszraniania
 • odprowadzanie skroplin – po uruchomieniu tej funkcji, zostaje uruchomiona pompka skroplin, która odprowadza skropliny do zewnętrznego zbiornika za pomocą rurki do odprowadzania skroplin. Odprowadzanie skroplin możliwe jest w odległości aż do 5m od urządzenia.
 • funkcja suszenia prania – ta opcja uruchamia tryb ciągły. Zmniejszając wilgotność w pomieszczeniu z wiszącym praniem, przyspiesza się proces suszenia prania.
 • sterowanie poprzez aplikację mobilną – zdalne sterowanie umożliwia wygodne zarządzanie urządzeniami siedząc wygodnie na kanapie. Dzięki aplikacji możliwe jest zdalne uruchamianie osuszacza, włączenie funkcji suszenia czy też ustawienie timer’a. W aplikacji możliwe jest również wyświetlenie aktualnej wilgotności powietrza, a zręczne ustawienie aplikacji umożliwi zautomatyzowanie pracy
 • tryb komfortowy – osuszacz wybiera optymalną wilgotność powietrza w zależności od aktualnej temperatury w pomieszczeniu
 • funkcja wentylacji – umożliwia pracę jako wydajny wentylator

Sprawdź cenę oraz dostępność osuszaczy Welltec

Porównanie modeli Welltec DHN

Czym różnią się osuszacze Welltec DHN? Poszczególne modele osuszaczy Welltec różnią się głównie wydajnością, poborem mocy oraz głośnością pracy. Porównywanymi urządzeniami są:

 • Welltec DHN20
 • Welltec DHN30
 • Welltec DHN40
 • Welltec DHN50
DaneWelltec DHN20Welltec DHN30Welltec DHN40Welltec DHN50
wydajnośćdo 20 l/24 hdo 30 l/24 hdo 40 l/24 hdo 50 l/24 h
przepływ powietrzado 300 m³/hdo 350 m³/hdo 400 m³/hdo 450 m³/h
max. powierzchniado 40 m²do 60 m²do 80 m²do 100 m²
głośność pracy44 dB(A)45 dB(A)54 dB(A)55 dB(A)
pobór mocy550 W580 W600 W630 W
waga15 kg16 kg16 kg17 kg

Stylowy design oraz czytelny panel sterowania w osuszaczach Welltec

Ogromną zaletą osuszaczy Welltec jest schludny i stylowy wygląd obudowy. Wylot powietrza został estetycznie schowany pod klapką, która otwiera się, wraz z uruchomieniem urządzenia, a przy okazji „wachluje” powietrze, wprowadzając w nim ruch. Po bokach osuszacza znajdują się wygodne uchwyty, ułatwiające przenoszenie. W przemieszczaniu urządzenia pomagają również wielokierunkowe kółka.

Czytelny panel sterowania umożliwia wyświetlenie informacji oraz włączenie funkcji takich jak:

 • SWING („wachlowanie” powietrza, poprzez klapkę znajdującą się przy wylocie powietrza)
 • PUMP (pompa odprowadzania skroplin)
 • TIMER (programowanie urządzenia po jakim ma się włączyć)
 • SPEED (ustawienie prędkości wentylatora)
 • UP/DOWN (ustawienie żądanego poziomu wilgotności)
 • MODE (włączenie funkcji osuszania, wentylacji lub suszenia prania)
 • LOCK (blokowanie/odblokowanie panelu sterowania)
 • Wi-Fi (informacja o sparowanym urządzeniu z modułem Wi-Fi)

Zasada działania osuszaczy powietrza Welltec DHN

Osuszacze kondensacyjne (jakimi są m.in osuszacze Welltec), tworzą kondensat, poprzez skroplenie wilgotności zawartej w powietrzu. Skroplony kondensat, przepływa później przez filtr, który pochłania parę wodną. Po przejściu przez filtr, ciecz trafia do specjalnego zaworu, który ma duży opór przepływu, a on powoduje różnicę ciśnień, w wyniku którego dochodzi do rozprężenia czynnika i odparowania go w parowniku. Samo skraplanie kondensatu polega na zmniejszeniu temperatury, poniżej tzw. punktu rosy, co powoduje wykroplenie nadmiaru wilgoci na ściankach parownika. Taki kondensat najczęściej jest później odprowadzany do pojemnika zawartego w osuszaczu, lub też poprzez rurkę odprowadzającą kondensat.

Sprawdź cenę oraz dostępność osuszaczy Welltec

Zastosowanie osuszaczy powietrza

Osuszacze powietrza najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w którym towarzyszy duża wilgotność powietrza. Najczęściej takimi miejscami, okazują się pomieszczenia z brakiem lub ograniczoną wentylacją, dlatego tak ważną kwestią jest prawidłowa wentylacja w pomieszczeniach. Osuszacze Welltec idealnie znajdą zastosowanie w lokalach użytkowych takich jak łazienki, suszarnie, salony a nawet kuchnie. Z kolei w większych pomieszczeniach, takich jak biura, biblioteki czy muzea zaleca się stosowanie wyższych modeli Welltec DHN.

Kupujesz sprzęt Welltec?

Specjalnie Dla Ciebie
przygotowliśmy rabat aż 10%
na zakupy do Klimasklep.pl
Złap rabat wpisując kod: WELLTECBLOG

Może Ci się też spodobać: