error, xiaomi roborock
Artykuły Poradniki

Error, Robot nie działa, i co teraz?

Błędy w robotach od Xiaomi to chleb powszedni dla naszych ekspertów. Wbrew pozorom inteligentne roboty sprzątające o sygnaturach od S50 przez S55, a na S65 kończąc mają jedną wielką zaletę – Potrafią się komunikować z użytkownikiem, a robot sprzątający Xiaomi Roborock robi to wyśmienicie!

W jakich robotach Xiaomi może wystąpić Error?

Na nasze szczęście, wszystkie roboty porozumiewają się ze swoimi użytkownikami w ten sam sposób, a więc ten spis błędów pasuje do każdego robota Xiaomi. A są nimi:

  • Xiaomi Mi Vacuum Cleaner 1
  • Xiaomi Roborock S5
  • Xiaomi Roborock S50
  • Xiaomi Roborock S55
  • Xiaomi Roborock S6
  • Xiaomi Roborock S60
  • Xiaomi Roborock S65
  • Xiaomi Xiaowa Lite C10
  • Xiaomi Xiaowa Planning E20
Nowoczesne oprogramowanie na płycie głównej pozwala na sprawne komunikowanie się robota z użytkownikiem

Błędy związane z czujnikami

Najpowszechniejszymi błędami związanymi z Roborockami są te, które odpowiadają za czujniki są nimi:
Xiaomi Roborock Error 1 – Błąd czujnika laserowego. Jest związany z uniemożliwieniem ruchu dla lasera. Występuje on przez zanieczyszczenia jakimi są włosy czy też kurz na czujniku. Oczyść okolicę wokół niego, a błąd powinien zniknąć.
Xiaomi Roborock Error 2 – Błąd czujnik kolizji. Czujnik ten odpowiedzialny jest za sprawdzanie czy urządzenie w coś uderzyło. Zazwyczaj wystarczy wytrzeć i kilkakrotnie wcisnąć czujnik znajdujący się na obudowie.
Xiaomi Roborock Error 4 – Błąd czujnika klifowego. Zazwyczaj do usunięcia tego błędu wystarczy oczyszczenie wszystkich 4-ech czujników na urządzeniu.
Xiaomi Roborock Error 11 – Błąd czujników. Związany jest z wysokim poziomem pola magnetycznego. Przenieś odkurzacz z dala od tego miejsca.
Xiaomi Roborock Error 15 – Błąd czujnika ściennego. Wyczyść dokładnie czujnik, oraz przenieś robota do innej lokacji.
Xiaomi Roborock Error 21 – Błąd czujnika laserowego. Czujnik został zablokowany. Robot może w tym wypadku odmawiać pracy. Rozwiązanie jest proste – Usuń blokujące lub przyciskające czujnik obiekty.

error, xiaomi roborock

Błędy związane z baterią

Równie częstymi błędami z jakimi można się spotkać w trakcie użytkowania robota, są również błędy związane z dostarczaniem energii go urządzenia. Robot ma wtedy ogromne problemy z pracą, jak tego uniknąć? Przedstawicielami takich błędów są:
Xiaomi Roborock Error 13 – Błąd ładowania. Spotyka się go zazwyczaj albo po dłuższym użytkowaniu robota bez oczyszczania go, albo tuż przy pierwszym ładowaniu gdy maszyna napotka problem z dostępem do stacji.
Xiaomi Roborock Error 12 – Niski poziom baterii. Akumulator robota jest już na skraju rozładowania – koniecznie trzeba go naładować.
Xiaomi Roborock Error 14 – Błąd baterii. Ta informacja może się pokazać w dwóch przypadkach. Albo gdy bateria będzie zbyt nagrzana, albo przyjmie zbyt niską temperaturę. Odczekaj aż temperatura wróci do normy, warto pamiętać że robot pracuje w temperaturach od 0 do 40 stopni.
Xiaomi Roborock Error 22 – Postępujemy tak jak przy informacji o błędzie 13.
Xiaomi Roborock Error 23 – Błąd stacji dokującej. Prawdopodobnie któryś ze styków nie połączył się z robotem. Wyczyść dokładnie stację dokującą robota.

Zbliżenie na trzy główne przyciski zarządzające robotem obecne u góry Roborocka. Główny włącza i wyłącza urządzenie oraz zleca mu odkurzenie mieszkania. Jeden z dodatkowych nakazuje powrót do stacji dokującej, a drugi pozawala na uruchomienie sprzątania obszarowego.

Inne, dość często spotykane błędy w robotach

Xiaomi Roborock Error 3 – Błąd napędu. Zwykle pojawia się w momencie zblokowania kół. Usuń wszystkie niepożądane przedmioty z okolicy kół lub też przenieś robota w inne miejsce, a błąd powinien zniknąć.
Xiaomi Roborock Error 5 – Błąd głównej szczotki. Pojawia się w momencie gdy zgromadzony kurz oraz włosy uniemożliwią obrót dla szczotki. Wyczyść dokładnie szczotki a błąd powinien zniknąć.
Xiaomi Roborock Error 6 – Błąd szczotki bocznej. Wykonujemy operacje takie same jak przy błędzie 5.
Xiaomi Roborock Error 7 – Błąd głównego koła. Koło główne zaklinowało się. Prawdopodobnie przez nagromadzony kurz. Drobne czyszczenie spodu urządzenia powinno pomóc.
Xiaomi Roborock Error 9 – Błąd pojemnika. Ten komunikat oznacza że czujnik nie wykrył obecności pojemnika na kurz lub wodę. Wyjmij pojemnik oraz włóż go z powrotem na miejsce. Zaleca się wymianę filtra powietrza.
Xiaomi Roborock Error 10 – Błąd filtra. Należy sprawdzić czy filtr powietrza jest odpowiednio zamocowany oraz suchy. Należy umyć filtr lub go wymienić.
Xiaomi Roborock Error 18 – Błąd systemu ssącego. Jeden z poważniejszych błędów. Uruchom urządzenie ponownie oraz przywróć do ustawień fabrycznych.

Robot sprzątający potrzebuje czyszczenia. Co jeśli jednak zaniedbamy tę czynność?

Jak można łatwo zauważyć, głównym sposobem na unikanie błędów, to odpowiednia konserwacja i czyszczenie wszystkich elementów robota, w szczególności czujników, szczotek oraz filtrów . Najważniejsze wśród nich to czujniki, które znajdują się w kilku miejscach zarówno na spodzie, górze oraz boku robota. Kolejnymi elementami są koła – należy je regularnie czyścić z włosów oraz innych zanieczyszczeń. Pamiętajmy również o stacji dokującej robota – drobinki kurzu to jej główny wróg.

Należy pamiętać, że powyżej wymienione rady są jedynie podpowiedziami co można zrobić aby wyeliminować błędy, jeśli się do nich zastosowałeś a problem nie został rozwiązany, polecamy zgłosić się do Serwisu Robotów

Zgarnij rabat!

Zgarnij
Dodatkowe -10 zł rabatu do Klimasklep.pl
Wpisując kod rabatowy: V57ZLX33T9

Może Ci się też spodobać: