Artykuły

Druga edycja #WarszawaOddycha

W grudniu 2018 roku, odbyła się druga seria akcji #WarszawaOddycha, która miała na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza wśród mieszkańców Warszawy. Dystrybutor marki Blaupunkt, wyposażył dwa przedszkola na terenie Białołęki w oczyszczacze powietrza oraz przeprowadził zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Na zdjęciu widać dziesięciorgo dzieci siedzących dookoła rozłożonej na ziemi planszy ze zdjęciami. Dzieci również siedzą na ziemi wraz z panią przedszkolanką, która pokazuje i opisuje poszczególne obrazki dzieciom. Obrazki przedstawiają różne zdarzenia związane ze smogiem i dymem - palenie papierosów, wybuchy wulkanów, zdjęcia fabryk lub elektrowni z kominami.

Celem kolejnej edycji #WarszawaOddycha było zwiększenie społecznej świadomości na temat jakości powietrza oraz zachęcenie do natychmiastowego działania, ponieważ każdy z nas ma wpływ na środowisko i może się przyczynić do jego poprawy. Inicjator akcji, dostrzegając olbrzymi problem, jakim jest jakość powietrza w Polsce, postanowił rozszerzyć wiedzę z zakresu ekologii w dwóch warszawskich przedszkolach oraz przekazał im oczyszczacze powietrza. Podczas akcji w przedszkolach na terenie Białołęki odbyły się zajęcia edukacyjne budujące wśród dzieci świadomość na temat zanieczyszczeń i uczące nawyku dbania o środowisko naturalne.

Blaupunkt Competence Center dostarcza technologie rozwiązań klimatyzacyjnych, osuszania i oczyszczania powietrza. Od 2012 roku, oczyszczacze są dynamicznie rozwijającym się segmentem marki. Obecnie sprzedaje swoje urządzenia w ponad dziesięciu krajach Europy.

Dlaczego smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci?
Układ oddechowy u dzieci charakteryzuje się bardzo wąskimi drogami, w których znajduje się wiele gruczołów śluzowych. Przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu powoduje podrażnienie, co w konsekwencji może prowadzić do duszności oraz infekcji. Dzieci, które obciążone są chorobami przewlekłymi typu astma, mukowiscydoza, nadreaktywność oskrzeli oraz wady serca są szczególnie narażone na drażniące działanie smogu, co może prowadzić do ogólnego pogorszenia stanu ich zdrowia.

Według danych Polskiego Alarmu Smogowego przebywanie dziecka w zanieczyszczonym powietrzu równa się wypaleniu przez niego 4 papierosów.

Problem smogu w Warszawie
Działające na terytorium Warszawy akcje społeczne oraz organizacje pozarządowe próbują nagłośnić sprawę smogu w mieście. Czynniki, które wpływają na powstawanie smogu to: nieodpowiednie spalanie węgla, spalanie śmieci i korzystanie z paliw stałych niskiej jakości. Jest to przyczyną tworzenia się
„smogu londyńskiego” zarówno w Warszawie, jak i innych dużych aglomeracjach. Pojawia się w sezonie grzewczym – zazwyczaj od października do marca.
Zatroszczmy się razem o środowisko!
Przyłącz się do nas

Zgarnij rabat!

Zgarnij
Dodatkowe -10 zł rabatu do Klimasklep.pl
Wpisując kod rabatowy: V57ZLX33T9

Może Ci się też spodobać: